Tak brzmi hasło 67 Tygodnia Miłosierdzia, które w tym roku nawiązuje do duszpasterskiego programu Kościoła w Polsce, mającego na celu uświadomienie katolikom konieczności komunii z Bogiem. Istotą Bożego życia jest miłość, którą jako dziedzictwo otrzymaliśmy w chwili poczęcia. Dzięki miłości miłosiernej możemy się rozwijać, wzrastać duchowo i kształtować swoją osobowość. Miłość ta jest nieodzownym czynnikiem naszych kontaktów międzyludzkich. Dlatego też musi być pielęgnowana, przeżywana ze świadomością, idąca w parze z dojrzałością chrześcijańską.
Podczas tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia zachęcam do zastanowienia się – jak do wspomnianego tematu podchodzili święci, żyjący obok nas.
I tak poniedziałek upłynie pod patronatem bł. Jana Pawła II, dla którego komunia z Bogiem bezpośrednio przekładała się na komunię z człowiekiem, bez względu na jego status, wyznanie czy też stan posiadania.
Wtorek to dzień poświecony św. Franciszkowi z Asyżu, który swoim ubóstwem bezpośrednio włączył się w misję ewangelizacji dając wzór ówczesnemu i współczesnemu Kościołowi.
W środę będziemy dziękować Stwórcy za mistyczne doświadczenia świętej Faustyny Kowalskiej.
Błogosławiona Marianna Biernacka to postać, którą przypomnimy w czwartek. Heroiczny czyn, który był możliwy dzięki miłości miłosiernej, uratował życie jej synowej.
Piątek to dzień wspomnienia Matki Boskiej Różańcowej, która jest naszą orędowniczką w komunii z Bogiem.
Sobota to dzień poświęcony św. Józefowi – człowiekowi rozmodlenia, pokory i całkowitego oddania i zawierzenia planom Boskim.
Nasza jedność z Bogiem będzie się pogłębiała jeżeli przypieczętujemy ją miłosiernymi uczynkami względem bliźniego. Parafialne Zespoły Caritas (PZC) i Szkolne Koła Caritas (SKC) to grupy wolontariuszy naszej diecezjalnej Caritas. Wszyscy, którzy włącza się w pracę PZC czy też SKC mogą stać się apostołami miłości, narzędziami niesienia miłości miłosiernej, która w naszym zmaterializowanym świecie jest „towarem deficytowym”. Posłużę się słowami bł. Jana Pawła II: „Jakże nie zachwycać się tym, że we wspólnotach chrześcijańskich rozwijają się grupy wolontariuszy, które pragną służyć braciom, by w ten sposób budować bardziej sprawiedliwy i ludzki świat. Wolontariat stanowi bowiem znak i wyraz ewangelicznej miłości, która jest bezinteresownym darem z siebie samego – darem ofiarowanym bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i potrzebującym” (Praca zbiorowa, By nie zabrakło miłości, Fundacja Pro Caritate, Warszawa 2011, s.10).
Prawie w każdej diecezji działają SKC - w 2010 r było ich 2661 skupiających przy pracy na rzecz bliźniego 54386 wolontariuszy. W dzisiejszych czasach to ciągle za mało.
Tydzień Miłosierdzia to czas, kiedy jesteśmy wezwani do czynienia dzieł miłosierdzia w różnej formie. Jedną z nich jest podzielenie się przysłowiowym groszem z potrzebującymi, których z roku na rok przybywa. Nie przechodźmy obojętnie obok młodych ludzi, którzy z puszkami opatrzonymi symbolem Caritas staną` pod kościołami, prosząc o pomoc w imieniu tych, którzy tylko od ludzi „wielkiego serca” mogą oczekiwać wsparcia.